Nemoci a problémy

Časté onemocnění osmáků – apatie, nechuť k jídlu i k životu

Když osmáček nechce jíst a pít (hubnutí je v důsledku toho, že už třeba druhý den nejí) a pokud je osmáček i apatický, mírně naježený a neustále jen podřimuje a nechce jíst, tak je potřeba OKAMŽITĚ vyrazit k veterináři. Tyto příznaky jsou univerzální příznaky osmáčí nemoci, může to být cokoli. Osmák v tomhle stavu už je nemocný déle a každé zdržení může zapříčinit zhoršení stavu až k úmrtí. Proto v takovém stavu doporučuju okamžitě vyrazit k veterináři a žádat následující 4 injekce:

  • antibiotika – lepší je podat je preventivně a na nic nečekat, u osmáků mají nemoci hrozně rychlý průběh a popisovaný stav je už hodně špatný. Ne všechna antibiotika jsou pro osmáky vhodná a spousta veterinářů to neví. Na základě vlastních zkušeností a konzultací s odborníky na hlodavce z Brněnské veterinární univerzity doporučuji použít antibiotikum typu enrofloxacin 15 mg/kg, což třeba u častého konkrétního léku Baytril 0,5% dělá dávku cca. 0,7 ml na den (v případě použití roztoku 5% je dávka 0,1 ml/den). Tyhle údaje svému veterináři řekněte, aby nepíchl nevhodná antibiotika např. Betamox nebo antibiotika typu amoxicilin apod. Jsou pro osmáky stejně jako pro morčata toxická! Injekci antibiotik budete potřebovat každý den dokud osmáčkovi nebude dobře a to alespoň 3 dny za sebou (lépe 5 dní a více), antibiotika se nesmějí brát jednorázově. Trvejte na injekčním podání antibiotik, podávání do tlamky je málo účinné (protože se brzy osmák bude velmi bránit) a do vody už to vůbec nemá smysl.
  • fyziologický roztok – nahradí vodu a potravu na 24 hodin. Dehydrovaný osmák se nemůže nemoci bránit. Opět injekci opakovat denně dokud si nebudete jistí, že osmáček sám pije. Kromě toho doporučuju podávat osmáčkovi i doma několikrát denně převařenou vystydlou vodu (nebo si od veterináře vyžádejte ten fyziologický roztok i domů) do tlamky. Vezměte si od veterináře ty nejmenší stříkačky bez hrotu, strčte do tlamičky koutkem úst za přední zuby, nasměrovat stříkačku do zadní části tlamky pod sklonem a lehce! zmáčkněte. Jen malinko, nesmí se to vstříknout až do plic. Stříkačka musí být zasunuta až do zadní části tlamky a musí mít sklon, aby tekutina stekla do krku a ne ven. Pak osmáčka nechte zamlít pantíkem, to je polykací reflex (dokud ho má, tak má šanci). Pak zase opakujte. Osmáček se nesmí dehydrovat! Jako stravu pro hodně vyčerpaného osmáčka doporučuju dětskou mrkvovou přesnídávku (např. První lžička od Hami, stojí cca. 20Kč). Osmákům natolik chutná, že ji bude lízat i hodně vyčerpaný osmák, dodá mu vodu a energii.
  • vitamíny – není třeba rozvádět
  • glukóza pro posilnění organismu (někdy je už v injekci vitamínů)

Takže s osmáčkem v takovém stavu na nic nečekejte a vyražte k veterináři, jinak může být pozdě. Taky sledujte, zda Váš osmáček nemá průjem (to by mohlo přijít pokud by veterinář použil nevhodná antibiotika), pokud ano, tak je potřeba nasadit léčbu speciálními osmáčími prebiotiky (rozmačkat do trochy tekutiny čerstvé bobky zdravého osmáka, lepší prebiotikum neexistuje a podávat do tlamky několikrát denně). Ale pokud si vyžádáte vyloženě ty antibiotika enrofloxacin, tak se to nestane.

Tabulka nemocí osmáků

Genetické nemoci – šedý zákal (většinou u starších osmáků)
Příčina Je důsledkem cukrovky a ta je hlavně důsledkem křížení příbuzných osmáků, někdy také špatné stravy.
Prevence Nenechte pářit se dva příbuzné osmáky.
Léčení Bohužel není možno vyléčit, ale je dobré nasadit přísnou dietu, aby se nezhoršila příčina – cukrovka – a pak může osmák žít i se zákalem ještě dlouho. Zhoršený zrak snášejí velmi dobře.
Cukrovka
Příčina Mnoho cukru nebo tuků ve stravě, někdy je příčina vrozená.
Následek Pijí více vody, než je normální a také vylučují více moči, projevuje se také šedým zákalem.
Prevence Nekrmte je moc stravou obsahující hodně cukrů a tuků, více viz sekce Potrava
Léčení Správná strava, opět viz sekce Potrava
Nádory (většinou také u starších osmáků)
Příčina Tyto nádory jsou nezhoubné, rakovina prý nebyla nikdy u osmáků pozorována. Četnost těchto nádorů může být způsobena křížením příbuzných osmáků v době, kdy se z Chile dovezlo prvních pár osmáků.
Následek Povrchní nádory bývají velké a jsou jasně vidět – osmáci vypadají, že je to nebolí.
Prevence Občasné podávání sojových výrobků.
Léčení Pokud najdete doktora, který má zkušenost s malými zvířaty, vyříznutí nádoru může osmákovi zahránit život.
Problémy s játry (týká se hlavně samiček v plodném věku)
Příčina Špatná, nezdravá strava, mnoho tuku ve stravě.
Následek Prudké změny hmotnosti.
Prevence Nekrmte osmáka často slunečnicovými semeny, buráky a jinými tučnými jídly.
Paraziti – rotzoči
Příčina Mohou je chytit od jiných zvířat (myší, potkanů), někdy ze sena.
Následek Často se škrábou, mají velká lysá místa.
Léčení K dostání jsou dezinfekční prostředky, např. Frontline (po prvním postřiku by se to mělo do 10 dnů zlepšit, pokud ne, aplikujte postřik po 1 měsíci). Ppřípravek Arpalit je nevhodný!<
Rýma – pokud není léčená, následuje zápal plic
Následek Jelikož se osmák neumí vysmrkat, má plný nos, teče mu z něj a je to slyšet při dýchání
Léčení Zajděte ke zvěrolékaři, aby mohl osmákovi dát včas antibiotika.
Zranění
Příčina Nejčastrěji kvůli boji s jiným osmákem.
Léčení Obvykle se zahojí samo během několika dní. Pokud je ale zranění příliš velké nebo hluboké nebo se hojí déle než týden, zajděte s ním k veterináři.
Zlomená nožka
Příčina Jako u lidí – např. při skoku nešikovně dopadl.
Následek Na první pohled si někdy nemusíte všimnout, ale snaží se na nožku nešlapat.
Léčení Zlomenina se zahojí asi za měsíc sama, do sádry se to dát nedá, osmák by si to sundal. Dokonce je znám případ, kdy nožka v sádře odumřela. V době, kdy kost srůstá, byste se měli snažit osmákovi znemožnit šplhání a skákání, aby nožka srostla správně.
Průjem
Příčina Nejčastěji proto, že snědl příliš mnoho salátu nebo jiného ovoce či zeleniny (pravděpodobně na ně byl použit chemický postřik).
Následek Místo pevných bobků vylučuje osmák kašovitý trus, kterého si v kleci jistě všimnete (pravděpodobně to i ucítíte).
Prevence Nedávejte osmákovi žádnou čerstvou potravu, jen seno, granule, popř. suché pečivo.
Léčení Většinou rychle přejde, pokud by ale osmák nechtěl víc jak 1 den žrát, vezměte ho k veterináři.
Zácpa
Příčina Těžko říct, může být z jídla.
Následek Osmák nebobkuje, je malátný, skleslý. Stav se rychle(!) zhoršuje.
Léčení Dávat osmákovi olivový olej a masírovat bříško. Pokud během pár hodin nedojde ke zlepšení, okamžitě vyhledat veterináře, osmáci mají rychlý metabolismus a každá hodina může hrát roli.

Kastrace osmáka (napsala Čiko)

Říka se, že úspešnost je asi 30%, tak sme měli strach a nejdřív sme zašli za naším veterinářem a ptali sme se na jeho zkušenosti. Řekl nám, že operoval asi tak 100–150 osmáků a že mu neprežilo asi 10. Ale prý je to hodně způsebono tím, zda má nějakou nemoc. Ale že ta úmrtnost jako taková je úplně stejna jako třeba u kočky nebo u psa. Takže asi nejspís záleží na šikovnosti doktora. Jinak u nás v Praze stojí kastrace osmáka 600,–, trvá něco málo přes hodinu, hned vám ho dají domů. Co je důležité! Dokud nebude úplně schopen chodit po narkóze, tak ho musíte stále zahřivat, jelikož mu velmi rychle klesá teplota. Ale to vám určite zkusený doktor řekne sám.