Informace pro současné i budoucí chovatele oblíbeného hlodavce - osmáka degu.

Ochočení osmáka

Jak ochočit osmáka?

Ochočení osmáka není jednoduchý proces a proto ho nesmíte uspěchat. Ochočení se dá rozdělit do 3 částí, které blíže popíšu. Při ochočování osmáka mějte stále na paměti „Práce kvapná, málo platná.“

  • Po tom co si osmáka/y přinesete domů a dáte je do ubikace, neměli byste se snažit na ně sahat tak 5–6 dní, než si zvyknou na nové prostředí. Prozatím si sedněte k nim a mluvte na ně. Povídejte cokoli. Je to jedno. Je dobré často opakovat osmákovo jméno, dobře si tak na ně zvykne.
  • Druhou fází je, že do ubikace položíte ruku a necháte osmáky, aby sami přišli (přijdou vždycky – jsou velmi zvědavý). Začnou ruku očichávat a trošku kousat. Hlavně neucukněte a pořád na ně mluvte klidným hlasem na který by měli být zvyklí. Také se můžete pokusit na ně sáhnout nebo je podrbat. A mějte na paměti, že násilím situaci jen zhoršíte.
  • Třetí fáze je podobná druhé, s tím rozdílem že ruku dáte tak, aby do ní mohli vlézt a dáte na ní něco co jim chutná a počkáte až přijde. Jídlo si vezme a odběhne ho zbaštit. Takle to opakujte třeba 5× denně, přibližně týden a potom můžete zkusit osmáka vzít do ruky, nebo ho samotného nechat vlézt na ruku (obvykle se to povede).

Ochočení osmáka

Jak osmáka vycvičit, aby přiběhl na zavolání

Nácvik přiběhnutí na zavolání je dobré spojit s ochočováním, pak je větší šance, že se to povede. Tato část je relativně jednoduchá. Spočívá v tom, že při odměňování osmáka (pamlsky..) říkáte jeho jméno. Ten si ho spojí s jídlem a tím, že má přijít. Někteří osmáci to pochopí, jiní ne. Nezbývá, než to zkusit.

Já sem tady pán …

Osmáci žijí v přírodě v přirozených skupinách, kterým vládne nejsilnější jedinec, který si svoje místo ve smečce vybojoval. I v domácím chovu se takový vůdce vyskytuje, nad ním byste měli být stále Vy. Což znamená že je občas prostě nutné (třeba když se začnou rvát) na ně trochu silněji hrábnout a v rámci ůnosnosti jim vysvětlit, že tohle se nedělá. Většinou stačí osmáka přimáčknout něžně a přece silně k podlaze (rukou!), aby pochopil.

Pokud ale mezi osmáky zasáhnete v nepravý okamžik (když to nebude jenom rvačka o žrádlo ale třeba o postavení ve smečce), můžete jednoduše přijít i ke krvavému šrámu. Dost často to nejde rozeznat, takže tady platí staré přísloví „Dvakrát měř a jednou řež.“ a to doslova.

Zasáhnout je ideální v případě je-li rvačka očividně zbytečná (o to kdo se nažere první, kdo se bude točit v kolotoči …), ale pokud je to rvačka která má opodstatnění, tak je lepší nezasahovat!

Sblížení osmáků

Může se stát, že když chováte dva osmáky tak jeden umře, uteče, nebo se mu stane něco jiného. Nebo když chováte jen jednoho a už na něj nemáte tolik času kolik by potřeboval a je nutné mu pořídit kamaráda. Budete muset nejdřív osmáky na sebe zvyknout než je dáte k sobě.

S tímto tématem úzce souvisí situace, kdy budete chtít přikoupit ke svému osmákovi nového jedince